Altın Fiyatları Dip Dalışı Yaptı: Sırada Bu Seviyeler Var!

ABD imalat sektörüne ilişkin son veriler beklentilerin ötesinde iyileşme gösterdi. Ayrıca, ABD doları büyük güç görmeye devam ediyor. Altın fiyatları, bu verilerin ardından işlem seansının en düşük seviyelerini geriledi. Ancak düşüş burada duracak gibi görünmüyor.

ABD verileri beklentilerin üzerinde geldi, sarı metal dalış yaptı!

Institute for Supply Management (ISM) imalat endeksi Ağustos ayında %47,6 olarak açıklandı. Eylül ayı verisi ise %49 olarak gerçekleşti. Bu arada, piyasa konsensüsü %47,9’luk bir değer bekliyordu. Bu tür yayılım endekslerinde %50’nin üzerindeki veriler ekonomik büyümeye işaret eder. Dolayısıyla bunun tersi de geçerlidir. Bir gösterge %50’nin ne kadar altında ya da üstündeyse değişim oranı da o kadar büyük ya da küçüktür. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, açıklamanın ardından altın fiyatları seans içinde yeni düşük seviyelere geriledi. Spot altın yazı sırasında son olarak %1,00 düşüşle 1.830,25 dolardan işlem gördü.

İstihdam endeksi Ağustos ayındaki %48,5’lik değerin ardından Eylül ayında %51,2 ile genişleme bölgesine yükseldi. Yeni siparişler endeksi daralma bölgesinde kalmaya devam etti. Ancak Ağustos ayındaki %46,8’lik veriden %49,2’ye yükseldi. Fiyatlar endeksi de sürpriz yaparak Ağustos ayındaki %48,4’lük rakamdan Eylül ayında 4,6 puanlık düşüşle 43,8’e geriledi. ISM İmalat İş Anketi Komitesi Başkanı Timothy Fiore, şu değerlendirmeyi yapıyor:

ABD imalat sektörü daralma eğilimini sürdürdü. Ancak daha yavaş bir oranda, PMI’ın da yüzde 49 olarak kaydedildiği Kasım 2022’den bu yana en iyi performansını kaydetti. Siparişlerdeki zayıflık devam ettiği için şirketler hala çıktılarını uygun bir şekilde yönetiyor. Ancak Eylül ayında PMI’da bir önceki aya göre kaydedilen iyileşme açık bir şekilde olumlu.

Altın fiyatları teknik analizi: Bu dip seviye artık zaman meselesi!

Teknik analist Christopher Lewis, altının teknik görünümünü resmediyor. ABD doları ve yüksek faiz oranlarıyla ilgili pek çok sorun görmeye devam ediyoruz. Bu yüzden altın fiyatları Pazartesi günü işlem seansı sırasında bir kez daha düştü. Her kısa vadeli rallinin satıldığını görmeye devam ettiğimiz için bu elbette altın piyasası için çok zehirli. Artık 1.900 dolar seviyesinin oldukça altında olduğumuza göre, önemli bir destek seviyesi ve elbette büyük, yuvarlak, psikolojik olarak önemli bir rakam olan 1.800 dolar seviyesine inmemizin sadece bir zaman meselesi olduğuna inanıyorum. Genel olarak, her yükselişimizde piyasaya atlayacak. Ayrıca, fiyatı aşağıya çekecek çok sayıda satıcının olacağı bir piyasa gibi duruyor.

Mum çubuğunun boyutu biraz etkileyici ve aşağı yönlü ivmenin devam edeceğine dair işaretler veriyor. Cuma seansı başlangıçta altın fiyatları için bir ralliydi. Ancak daha sonra tersine döndü ve dağıldı. Pazartesi seansı genel olarak aşağı yönlü baskının bir devamı niteliğindeydi. Yukarıdaki 1.900 dolar seviyesi önemli bir direnç bariyeri. Bu seviyenin üzerine çıkana kadar piyasanın daha da yükselmesi mümkün değil. Bu noktada aşırı satış olduğunu kabul ediyorum. Ancak nihayetinde çok daha aşağıya ineceğimizi düşünüyorum. Ekonomik görünüm açısından değişen hiçbir şey yok.

Eğer 1.800 dolar seviyesinin altına inersek, önemli bir destek bölgesinin ihlali söz konusu olacak. Bu durumda altın fiyatlarının çok daha aşağılara inmesi mümkün. Ancak, bunun kolay olacağını sanmıyorum. Bununla birlikte, gelecekte göz önünde bulundurulması gereken bir şey. Her şey eşit olduğunda, bu piyasa ileriye dönük bol miktarda satış baskısı olmaua devam eden bir piyasa. Bu nedenle her yükselişinde, tereddüt belirtileri gösteren sonraki ralliyi soldurmak için bir fırsat olarak bakıyorum.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx