CHP’de Değişimciler Kazandı! 2018’de “Değişim” İsteğiyle Kurultay’ı Toplamak İsteyenleri Kimler Hatırlıyor?

Cumhuriyet Halk Partisi’nde Kurultay Yarışı sona erdi. Değişimcilerin adayı olarak öne çıkan Özgür Özel, Parti’nin yeni lideri oldu.

Bununla birlikte CHP’de Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı değişim söylemlerinin başlangıç tarihi 2023 değil.

2018 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri sonrası da CHP’de güçlü bir değişim beklentisi dile getirilmiş ve Parti olağanüstü kurultayın adeta kapısından dönmüştü.

Öyleyse gelin, değişimcilerin zaferini kutladığı bu günlerden beş sene öncesine dönüp değişim için verilen mücadeleyi hatırlayalım.

2018 Cumhurbaşkanlığı Seçimi sürecinde CHP’nin adayı Muharrem İnce, her ne kadar seçim gecesi tepki çekse de kampanya genelinde gösterdiği performans ile büyük beğeni toplamıştı.

Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk turda kazandığı 2018 Seçimleri sonrası CHP’de büyük bir değişim beklentisi ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, ilk etapta Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nu ziyaret ederek ‘Partiyi siz Kurultay’a götürün. Onursal başkan olun. Sizin çağrınız ile değişimi gerçekleştirelim’ dedi. 

Kemal Kılıçdaroğlu ise İnce’nin bu isteğini geri çevirdi.

CHP Genel Merkezi de o günlerde kamuoyunda oluşan Değişim rüzgarına rağmen Kılıçdaroğlu’ndan yana ağırlığını koyarak Parti’nin “olağanüstü kurultaya gitmeyeceğini” duyurdu.

Bunun üzerine Muharrem İnce, CHP’nin eski genel başkanları Hikmet Çetin ve Altan Öymen’i ziyaret etti.

Gizli yapılan bu görüşmede İnce, Parti’nin eski liderlerinden destek istedi.

Hikmet Çetin ve Altan Öymen de İnce ile yaptıkları görüşme sonrası, Parti’nin barış içinde Kurultay’a gidip güven tazelemesi gerektiğini belirterek üstü kapalı bir şekilde değişimcilere destek verdiler.

Ancak değişimcilerin önünde büyük bir engel vardı.

Parti, olağan kurultayını seçim öncesi topladığı için olağan kurultay süreci 2019 Yerel Seçimleri sonrası başlayacaktı.

Olağanüstü Kurultay için de delegelerin salt çoğunluğunun imzası gerekiyordu.

Bu da oldukça sancılı bir süreçti.

Benzer bir süreci sadece iki sene önce MHP yaşamış, Parti içi muhalifler yeterli imza sayısını toplamalarına rağmen Genel Merkez’in direncini kıramayarak değişimi gerçekleştirememişti.

2018 yılında da CHP Genel Merkezi, olağanüstü kurultayı toplamayacağını ve değişimcilerin arzu ederlerse imza toplayabileceklerini duyurdular. 

O dönemde CHP içindeki çok önemli isimler görevlerinden ayrılma pahasına Kurultay için imza verdiler. 

Bunlardan birisi de Parti Meclisi üyesi ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun danışmanı Ekrem Kerem Oktay’dı.

Parti’nin genç ve başarılı isimlerinden birisi olan Oktay, o dönemde CHP’nin kan değişikliğine ihtiyacı olduğunu görerek olağanüstü kurultay için imza veren isimler arasında yer aldı.

Genel Merkez kadroları büyük oranda Kılıçdaroğlu’ndan yana dururken Oktay gibi az sayıdaki Parti yöneticisi makamlarını kaybetmek pahasına değişim gerekliliğini dile getirdiler.

Değişimcilerin topladıkları imzalar neredeyse salt çoğunluğa ulaşmıştı ki Genel Merkez en büyük kozunu oynadı.

Genel Merkez’in telkiniyle Ankara’da bir araya gelen CHP İl Başkanları, Kılıçdaroğlu’na destek açıklaması yaparak değişim taleplerine karşı olduklarını duyurdu.

Bunun üzerine CHP örgütünde değişim yanlıları azınlıkta psikolojisi oluştu ve ivme kaybedildi.

Buna rağmen birçok otoriteye göre değişimciler gerekli olan imzaları toplamayı başardılar ama buna rağmen genel merkez toplanan imzaların yeterli sayıda olmadığını savundu.

Netice itibarıyla CHP olağanüstü kurultaya gitmedi. 2019 Yerel Seçimleri’ne Kılıçdaroğlu yönetiminde gidildi.

2018 yılında olağanüstü kurultay gerçekleşmeyince değişimciler büyük oranda partide etkisiz konumlara atıldı. Bir kısmı Muharrem İnce önderliğinde Memleket Partisi’ni kurarken bir kısmı ise her şeye rağmen CHP’de kalmaya devam etti.

Özgür Özel’in liderliği sonrası 2018 yılında Parti’de değişim istedikleri için sıkıntılı günler geçiren yöneticilere itibarlarının iade edilip edilmeyeceği ise merak konusu olmayı sürdürüyor. 

2024 Yerel Seçimleri’nde o dönemde değişim istedikleri için dışlanan isimlerin bir kısmına belediye başkan adaylığı verileceği ise Parti’de en çok konuşulan konular arasında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx