Emekli bayram ikramiyesine zam: Ne zaman ödenecek, kimler alacak? Dul ve yetimlere ne kadar ödenecek?

Emekli ikramiyesine zam oranı açıklandı. Ocak ayında yüzde 49,25 oranında zam alan emeklilerin bayram ikramiyesine artışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. 2 bin lira olarak uygulanan emekli bayram ikramiyesine yüzde 50 zam yapıldı.

EMEKLİNİN BAYRAM İKRAMİYESİ NE KADAR OLDU?

Bayram ikramiyeleri 1100 liradan 2 bin liraya yükseltilmişti. Böylelikle emeklilere geçtiğimiz yıl Ramazan ve Kurban Bayramı’nda 2 bin lira, toplamda 4 bin lira ikramiye ödemesi yapılmıştı. Erdoğan, partisinin Ordu mitinginde emekli bayram ikramiyesine yüzde 50 zam yapıldığını ve 3 bin liraya yükseltildiğini duyurdu.

ZAMLI EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ NE ZAMAN YASALAŞACAK?

Bayram ikramiyesini 3 bin TL’ye yükseltecek teklif dün TBMM Başkanlığı’na sunulan 8. Yargı Paketi’nde yer aldı. AKP’nin Meclis’e sunduğu 43 maddelik yargı paketi gelecek hafta Adalet Komisyonu’nda ele alınacak. Emeklilerin 3 bin liraya çıkarılacak bayram ikramiyesinin de yer aldığı kanun teklifi yerel seçimler öncesi Meclis çalışmalarına ara vermeden Mart ayından önce kanunlaştırılacak.

EYT’LİLER ZAMLI EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİNDEN YARARLANACAK MI?

EYT’den emekli olan, eski emekli ya da ikramiye ödemesi öncesinde emeklilik için dilekçesini veren emekliler de ikramiyeden faydalanacak. Maaşını tam olarak hak eden tüm emekliler 3 bin lira oranında emekli ikramiyesini alacak. Bunun dışında dul ve yetimlere ise hak ediş oranları kadar emekli ikramiyesi ödenecek.

DUL VE YETİMLERE NE KADAR BAYRAM İKRAMİYESİ ÖDENECEK?

Emekli maaşının yüzde 75’ini hak eden dul ve yetimlere 2.250 lira, yüzde 50’sini hak edenlere 1.500 lira, yüzde 25’ini hak edenlere ise 750 lira ödeme yapılacak.

EMEKLİYE BAYRAM İKRAMİYESİ NE ZAMAN ÖDENECEK? İŞTE ÖDEME TAKVİMİ

Milyonlarca emekli, zamlı bayram ikramiyesinin ne zaman ödeneceğini araştırıyor. Ramazan Bayramı bu yıl 10-11- 12 Nisan tarihleri arasında olacak. 9 Nisan tarihinden önce ilk bayram ikramiyesinin ödenmesi gerekiyor. Kurban Bayramı da 16-17-18- 19 Haziran’da olacak. Bayram ikramiyesinin 15 Haziran’dan önce ödenmesi gerekecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx