Fidan: Sorun artık İsraillileri ve Filistinlileri aşıyor

ABD temasları kapsamında Washington’da Gazze’deki son durumu değerlendiren Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, “Sorun artık İsraillileri ve Filistinlileri aşıyor. O yüzden bölgesel devletler, sorunu sahiplenmeli ve sorumluluklarını bilerek hareket etmeli” dedi.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Arap Birliği Temas Grubu üyeleriyle birlikte ABD temasları kapsamında Washington’da bulunan Fidan, Four Seasons Oteli’nde Temas Grubu üyeleriyle beraber basın mensuplarına gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu.

AA’nın haberine göre Fidan, Gazze meselesinin artık giderek bölgesel bir krize dönüşmeye başladığını söyleyerek, “Sorun artık İsraillileri ve Filistinlileri aşıyor. O yüzden bölgesel devletler, sorunu sahiplenmeli ve sorumluluklarını bilerek hareket etmeli” diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile bugün yapacakları görüşmeye de değinen Fidan, ‘uluslararası toplumla birlikte özellikle ABD’nin üstüne düşen sorumluluğunu yerine getirmesinin elzem olduğunu’ kaydetti.

KANADA’DA DA GÖRÜŞMELER YAPILACAK

Bu arada Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli, temas grubunun yarın Kanada’da görüşmeler gerçekleştireceğini, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly ile iki ayrı toplantı yapılmasının planlandığını ifade etti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx