MEB: Eğitimin temel değeri din… Öğrencilere tarikat yönergesi… Cami ve mezarlık ziyareti

Yönerge kapsamında öğrencilerin okul dışında da faaliyette bulunması beklenirken, söz konusu faaliyetlerin “protokollerle işbirliği yapılan vakıf ve derneklerle” yürütülmesi kararının alınması dikkat çekti. Cumhuriyet’ten Aytunç Ürkmez’in haberine göre, yönergeye göre, okullarda “sosyal sorumluluk kulübü” kurulması olanaklı duruma geldi. Bunun yanı sıra işbirliği yapılacak kurum ve kuruluşlar, “il ya da ilçe koordinatörler kurulunun” önerisiyle valilik veya kaymakamlıklar tarafından belirlenecek. Konusu bakımından sosyal sorumluluk programı alanına giren ve bakanlıkça yapılan işbirliği protokolleri kapsamındaki etkinlikler de programda değerlendirilecek.

MEZARLIK ZİYARETİ

Öğrencilerin ortaöğretim süresi boyunca en az 40 saatlik etkinlikleri yerine getirmesi amaçlanırken mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarındaki öğrenciler için ise bu süre 20 saat olarak belirlendi. Bu etkinlikler puan olarak değerlendirilmeyecek. Öte yandan yönergenin örnek etkinlikler kısmına mezarlık ziyaretinin konması da dikkat çekti.

MEB, 2024-2028 STRATEJİK PLANI YAYIMLADI

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Aralık 2023’te çalışmalarına başladığı “2024-2028 Stratejik Planı” önceki gün yayımladı. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, bakanlığa getirildiği günden beri sürekli AKP’nin 2023 seçim bildirgesi olan “Türkiye Yüzyılı”nı gündeme getirirken bakanlığın planda Türkiye Yüzyılı’nı hedef olarak göstermesi dikkat çekti.

Planın “Misyon, Vizyon ve Temel Değerler” bölümünde bakanlık, önümüzdeki 5 yılın eğitim hedeflerini bildirdi. Buna göre; önümüzdeki 5 yılın misyon ve vizyonu için “Yeni bir eğitim sistemi ile milli, manevi ve kültürel değerlerine bağlı, istiklalden istikbale, Türkiye Yüzyılı’nı inşa edecek nesiller yetiştirmek” ifadeleri kullanıldı. Yeni eğitim sisteminin temel değerleri arasında ise “Din, ahlak ve değerlere bağlılık” maddesi yer aldı.

CAMİ ZİYARETLERİ

ÇEDES Projesi kapsamında öğrencilerin camilere götürülmesi tartışma konusu olurken, söz konusu planda öğrencilerin kültürel, sanatsal ve sosyal alanlarda etkinlikleri arttırılması amacı kapsamında cami ziyaretleri yaptırılması hedefi yer aldı.

Ayrıca öğretim programlarının ve ders kitaplarının değerler eğitimine uygun olması da hedeflendi. Bu kapsamda; öğretim programlarının eğitim içeriği değerler eğitimi ile pekiştirilecek şekilde tasarlanması öngörüldü. Bununla birlikte ders kitap ve araçlarının da milli, manevi ve kültürel değerleri daha fazla yansıtacak içeriklerle desteklenmesi amaçlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx