Porsche elektrikli otomobiller için atağa geçti!

Bu yeni aracın, sürdürülebilirlik ve performansı bir araya getiren özellikleriyle otomotiv sektöründe dikkatleri üzerine çekmesi bekleniyor.

Porsche, elektrikli araç piyasasında yenilikçi adımlar atmaya devam ediyor. Ünlü otomobil üreticisi Porsche, tamamen elektrikli ikinci modeli olan yeni EV Macan’ı duyurdu. Bu yeni elektrikli araç, Macan 4 ve biraz daha güçlü Macan Turbo olmak üzere iki farklı formatta sunuluyor.

Her iki tamamen elektrikli SUV modeli de yüksek performanslı 100 kilovat-saatlik pil paketleriyle donatılmış. Bu araçlar aynı zamanda 800 volt mimarisi kullanan ilk Porsche modelleri olma özelliğine sahip. Bu mimari sayesinde araçlar, 270 kilovatlık DC hızlı şarj cihazında yalnızca 21 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80’e kadar şarj olabiliyor. Araçlar yol performansında da oldukça hızlı: Macan 4, 402 beygir gücüne eşdeğer performans sunarken, Turbo modeli 630 beygir gücünde. 0’dan 60 mil/s hıza ulaşma süreleri Macan 4 için 4.9 saniye, Turbo için ise 3.1 saniye. Menzil de oldukça etkileyici; Porsche, SUV’larının şarj başına 300 milden fazla mesafe kat edebileceğini iddia ediyor.

Porsche elektrikli otomobiller için atağa geçti!

Macan’ın iç tasarımı, şirketin “Porsche Sürücü Deneyimi” olarak adlandırdığı bir ekran ağına sahip olacak. Bu, sürücünün önündeki ekranlar, konsoldaki bir ekran ve sürüş esnasında yoldaki dijital navigasyon oklarını gibi görüntüleri artırılmış gerçeklik teknolojisiyle üst üste bindirebilen bir ekran kombinasyonundan oluşuyor.

Porsche’nin Macan modeli ilk olarak 2014 yılında piyasaya sürülmüştü, bu nedenle bu yeni elektrikli versiyon, modelin 10. yıldönümünü işaret ediyor. Macan 4’ün başlangıç fiyatı 78.800 dolar iken, Turbo modeli 105.300 dolardan satışa sunuluyor. Her iki model için de 1.650 dolarlık bir teslimat ücreti bulunuyor. Araçlar yılın ikinci yarısında piyasaya sürülecek.

Porsche’nin Macan’ı, 2024 yılında piyasaya sürülecek birçok elektrikli araçtan sadece biri. En hızlı model olma potansiyeline sahip olsa da, piyasada oldukça güçlü rakipler bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx