Topaklanmayan çamaşırların sırrı burada saklı! Makineden dümdüz çıkaran yöntem

Yığınla çamaşırı boşaltmak için çaba harcadıktan sonra, çarşaflarınızın kurutucuda büyük karışık bir top haline geldiğini görmekten daha sinir bozucu çok az şey vardır. Bu sadece çarşaflarınızın hâlâ nemli olabileceği ve daha fazla kuruma süresi gerektirebileceği anlamına gelmez, aynı zamanda çözülmesi zor bir iştir! Peki bu can sıkıcı sorunu önlemek için neler yapılabilir?

Makineyi durdurmak

Daha büyük bir yatağınız, yani daha büyük çarşaflarınız varsa, kurutma döngüsünü yarıya kadar duraklatın ve çarşaflarınızı sallayarak açılmasını sağlayın ve tamamen kurumasını bekleyin.

Ayrıca, yatak çarşaflarını zaten çok fazla olan çamaşırlarla karıştırmayın. Makinenin içindeki fazla eşyalar çarşafların köşelerine sıkışıp toplanabilir. Alan ve hava izin veriyorsa, kurutucuyu tamamen atlayın ve çarşafları asarak kurutmayı tercih edin.

Gereksiz bir adım gibi görünebilir ancak bu korkunç çarşaf yumağının önlenmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca bu, kumaşlarınızın ömrünü uzatabilir; çünkü kumaşın yüksek ısıya maruz kalması zamanla bozulmasına neden olur.

Makineye toplar ekleyin

Yün kurutma topları veya temiz tenis topları çarşaflarınızın dolaşık kalmasını önleyebilir. Ağırlıkları ve sıçramalarıyla tenis topları, kumaşların kurutucuda yuvarlanırken ayrı kalmasına yardımcı olabilir.

Temiz bir havlu ekleyin

Kurutucunuza temiz bir havlu eklemek, tenis veya kurutucu topuna benzer bir iş yapabilir. Çarşafların dolaşmasını engellemeye, kuruma süresini kısaltmaya ve fazla nemin emilmesine yardımcı olabilir.

Havlunun taze ve temiz olması gerektiğini unutmayın; kirli bir havlu eklemek çarşaflarınızın kötü kokmasına neden olur ve onları yeniden yıkamanız gerekir.

Çamaşırları ayırın

Aynı yükte çok sayıda çarşaf takımını yıkamayın ve kurutmayın! Bir yükteki kumaş parçaları (çarşaflar gibi) ne kadar büyük olursa, bunlar o kadar çok karışabilir.

Örneğin, lastikli çarşafları ve nevresim takımlarını ayırın. Makinenizi asla aşırı yüklemeye maruz bırakmayın. Tamburun tutabileceğinden daha fazla çamaşırı zorlamayın. Makine daima yaklaşık 3/4 oranında dolu olmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx