Diyarbakır Kitap Fuarı yarın başlıyor

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ile Eylül Fuarcılık’ın düzenlediği Mezopotamya Fuar ve Kongre Merkezi’nde 16-24 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek Diyarbakır Kitap Fuarı yarın başlıyor.

4 yıl aradan sonra düzenlenecek fuara, 200’e yakın yayınevi katılacak. Fuarda, yaklaşık 300 yazarın katılımıyla söyleşi, panel ve imza etkinliği düzenlenecek.

Fuarın onur konuğu ise yazar Murathan Mungan olacak. Mungan, saat 14:00’te açılış konuşması yapacak. Saat 15:30’da ise kitaplarını imzalayacak.

600 BİN CİVARINDA ZİYARETÇİ BEKLENİYOR

DTSO Yönetim Kurulu üyesi Faruk Korkmaz, pandemi, deprem ve ekonomik krizden kaynaklı 4 yıldır fuarı gerçekleştiremediklerini söyledi. Korkmaz, yoğun talep üzerine fuarı düzenleme kararı aldıklarını belirterek fuar alanının dolduğunu ve 200’e yakın yayınevinin katılım için başvuru yaptığını belirtti. Korkmaz, “300’e yakında yazar, şair, aydın gelecek. Onlar okuyucularıyla buluşacak. Fuar sadece Diyarbakır için yapılan bir fuar değil. Bölgemizdeki 10 ilin tamamından okuyucuların bir araya gelip, yayınevleri ve yazarlarla hemhal olacakları bir fuar olacak. Fuar boyunca 600 bin civarında ziyaretçi bekliyoruz” diye konuştu.

Faruk Korkmaz

KURDÎ YAZAR VE YAYINEVLERİ OKURLA BULUŞACAK

Korkmaz, fuar boyunca birçok etkinlik düzenleyeceklerini belirterek, “Deprem, pandemi, çatışmalı ortam ve diğer etkenlerden kaynaklı bunalan insanlarımız, bu vesile ile nefes almış olacaklar. Kürtçe ve Türkçe bültenlerimizi, reklamlarımızı yaptık. Fuarın esas noktası da Kurdî yazarların ve yayınevlerinin okuyucularla buluşmasıdır. İstanbul merkezli yayınevlerinin de burada okuyucularıyla buluşmasını sağlayacağız” dedi.

Korkmaz, “Fuar alanında stantların kurulumu gerçekleşti. Yayınevlerinin bir kısmı fuar alanına yayınlarını getirdiler. Son düzenlemeleri yapıyoruz. Cumartesi günü de sorunsuz bir açılış gerçekleştirebileceğiz” ifadesini kullandı.

KAYYIMDAN KİTAP FUARINA DESTEK

Öte yandan Diyarbakır Kitap Fuarı’na kayyımla yönetilen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ilk kez destek verecek.

Kayyımla yönetilen Büyükşehir Belediyesi, çevre temizliği ve kent merkezindeki bilboardlarının kullanılması konusunda Kitap Fuarı’na destek veriyor.

Bu yıl Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğü ile de görüşmeler yapıldı. Fuar yöneticileri ile Milli Eğitim Müdürlüğü, hem devlet hem de özel okulların öğrencilerini servislerle kitap fuarına taşımaları konusunda anlaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx