Japonya’nın Nagoya şehrinde yürüyen merdivenlerde yürümek yasaklandı

Japonya‘da bir şehir, kaza sayısını sınırlamak amacıyla yürüyen merdivenlerde yürümeyi yasaklama kararı aldı. Karar 1 Ekim’de Nagoya şehrinde yürürlüğe girdi. Bu yönetmelik, insanların yürüyerek yürüyen merdivenlerde yürümelerini yasaklayarak düşmeler ve denge kaybıyla ilgili olayları azaltmaya çalışıyor.

2 YIL İÇİNDE 805 KAZA MEYDANA GELDİ

Japan Times’ın bildirdiğine göre, Japonya Asansör Derneği’nin bulgularına göre, 2018 ve 2019 yılları arasında toplam 805 kaza, yürüyen merdivenlerin “uygun olmayan kullanımı” nedeniyle meydana geldi.

“BİRLİKTE DURUP HER İKİ TARAFI KULLANALIM”

Japonya’da genellikle yürüyen merdivenlerin sol tarafı durmak için kullanılırken, sağ taraf ise acelesi olan ve yürümek isteyenler için açık bırakılır. Ancak Nagoya yetkilileri, şimdi insanların tren istasyonlarında ve diğer binalarda her iki tarafta da durmalarını istiyor. Büyük tren istasyonlarına afişler asıldı ve insanların bu kuralı takip etmeleri teşvik ediliyor. “Birlikte durup her iki tarafı kullanalım” diyen bir afiş diyor.

“YÜRÜYEN MERDİVENLER KOŞMAK İÇİN DEĞİL YÜRÜMEK İÇİN DE TEHLİKELİ”

Bu fikir, kararın yürürlüğe girmeden önce Japon yerlileri tarafından da destek gördü. Bir kullanıcı geçen ay Japonya’daki turistlere X’te, daha önceki adıyla Twitter’da şunları söyledi: “Yürüyen merdivenin bir tarafını acele eden insanlar için açık bıraktığınızı seviyorum.’ Böyle yorumlar bazen görüyorum. Yürüyen merdivenler koşmak için değil, yürümek için de tehlikeli. Bence bu Japonya’da kötü bir eğilim.”

Kaynak: Haberler.com / Dünya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx