Toyota 3 yeni elektrikli SUV için geri sayıma başladı

Bu yeni elektrikli SUV, konfor, teknoloji ve çevrecilik arayışındaki kullanıcılar için ideal bir seçenek olacak.

Toyota, Prius modeliyle hibrit araç devriminin öncüsü olmuşken, elektrikli araç (EV) üretiminde aynı hızı göstermemişti. Ancak artık durum değişiyor gibi görünüyor. Toyota, Kentucky’deki tesisine elektrikli araçlara odaklanarak 1.3 milyar dolar daha yatırım yapacağını duyurdu. Bu yatırımın bir parçası olarak, ABD müşterilerine yönelik yeni bir üç sıra koltuklu elektrikli SUV modeli geliştiriliyor.

Toyota’nın Kentucky’deki tesisi, neredeyse 9.400 çalışanıyla şirketin bayrak gemisi konumunda. Toyota Kentucky’nin başkanı Kerry Creech, “Bugünkü duyurumuz, araç elektrifikasyonuna olan bağlılığımızı ve ABD operasyonlarımıza yeniden yatırım yapma kararlılığımızı yansıtıyor,” dedi ve ekledi: “Ekibimizin nesilleri bu fırsata hazırlanmada önemli rol oynadı ve şirket olarak kim olduğumuza sadık kalarak ve insanlarımızı gelecek nesiller için ön planda tutarak geleceğe yönelik liderliğimizi sürdüreceğiz.”

Toyota 3 yeni elektrikli SUV için geri sayıma başladı

Üç sıra koltuklu elektrikli SUV hakkında şu ana kadar fazla bilgi verilmese de, bu araç yatırımın bir parçası olarak kısaca bahsedilenler arasında. Bu, şirketin daha önce bu yıl Avrupa’da piyasaya sürmeyi planladığı Urban SUV konseptinin duyurusunu takip ediyor.

1.3 milyar dolarlık yatırım, Kentucky fabrikasında bir pil paketi montaj hattı kurulmasına da gidecek (pilleri üreten ayrı bir tesis Kuzey Carolina’da bulunuyor). Toyota, pil üretimi konusunda büyük planlara sahip ve daha önce 2026 ve sonrası için üç pil serisini duyurmuştu. Bu seriler, daha yüksek performans ve düşük maliyet üzerine odaklanıyor. Şirket ayrıca, bir elektrikli aracı %10’dan %80’e sadece 10 dakikada şarj edebilme potansiyeline sahip olan ilk katı hal pilleri üzerinde çalışıyor. Toyota’nın mevcut bZ4X EV modeli bu işlemi 32 dakikada tamamlıyor.

Bu gelişmeler, Toyota’nın elektrikli araç sektöründe daha aktif bir rol almak üzere önemli adımlar attığını gösteriyor. Yatırımlar, şirketin sürdürülebilirlik ve yenilikçilik vizyonunun bir parçası olarak, gelecekteki araçların daha çevreci ve erişilebilir olmasını sağlama yolunda atılmış önemli adımlardır. Aynı zamanda, Toyota’nın insan kaynaklarına ve yerel operasyonlarına olan bağlılığını da vurguluyor. Kentucky’deki yatırım, şirketin ABD’deki varlığını güçlendirirken, elektrikli araç teknolojilerindeki yenilikleriyle pazarda önemli bir yer edinmesine yardımcı olacak. Bu stratejik hamlelerle Toyota, sadece çevresel etkileri azaltmakla kalmayıp, aynı zamanda elektrikli araç sektöründe liderliği hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx